ma:
holnap:
Hajdúszoboszló város közigazgatási portálja
Hajdúszoboszló város közigazgatási portálja
Skip Navigation Links
További hírek innen: Civilek
Fekete Borbála Alapítvány bemutatkozása

Hajdúszoboszló Város Önkormányzata szeretné bemutatni a városunkban tevékenykedő civil szervezeteket. Ennek érdekében indult el új rovatunk.

1. MEGALAKULÁS

Mikor alakult a szervezet? Melyek voltak a főbb motivációk a létrehozásában? Hány fővel indult? Jelenleg mennyi a tagjainak száma?  Tagjai, önkéntesei számára szerveznek-e képzéseket, tréningeket? Kérjük, mutassa be az Önök szervezetét néhány mondatban!

- A Fekete Borbála Alapítvány közhasznúsági jogállását 2011. január 22.-én kapta meg. A törvényszék (a kötelező pótlások elvégzése után), 2015. január 22-i végzésében foglaltak szerint, az alapítvány közhasznú maradt. Azaz az alapítás évétől megszakítás nélkülinek minősül.
Az alapítvány létrehozását főként az motiválta, hogy az akkor már tizenkilenc éve elhunyt rajztanárt, festőművészt, aki magatartásával a jóság és az emberség iránti elkötelezettségével példaadó személyiség volt Hajdúszoboszlón, szinte teljesen elfelejtették. Tíz évig tanított a fürdővárosban, s élete végéig itt élt, és 1992-ben megkapta a „Hajdúszoboszló Városért” kitüntetést. Már nem tudta átvenni 1992. szeptember 12-én bekövetkezett halála ebben megakadályozta. Ötvenkilenc éves volt.  Az alapítvány létrehozásának közvetlen kiváltója az volt, hogy a Szókimondó folyóiratban cikk jelent meg róla és a megszólaltatott kollégák, festőtársak, tanítványok a legnagyobb elismeréssel, és szeretettel emlékeztek rá, s idézték fel őt, mint elkötelezett humanistát.
Hat alapító és három kuratóriumi tag kezdte meg a munkát, jelenleg is ez a taglétszám.
Eddig nem szerveztünk képzéseket, tréningeket.
A Fekete Borbála Alapítvány célja, hogy hitet tegyen az igaz emberség, az igaz művészet mellett. Névadónk festményeit megőrizze, pedagógiai módszereit népszerűsítse, támogassa azokat a tanulókat, akik tehetségükkel és szorgalmukkal ezt kiérdemlik. 

2. TEVÉKENYSÉG

Melyek a szervezet főbb tevékenységei, és melyek voltak az eddigi legkiemelkedőbb eredményeik? Csatlakoznak- e helyi, illetve országos eseményekhez, kampányokhoz?
(Mint tudjuk, az önkormányzat az egyéb segítségnyújtás mellett anyagilag is támogatja a civil szervezeteket. Hogyan illeszkedik tevékenységük az önkormányzat feladataihoz, hogyan segítik azt?)
Sok esetben, a pályázatok értékelésénél az együttműködési megállapodások megléte plusz pontokat jelentenek, és ezek a szervezetek pozitívabb elbírálást élveznek. Van-e ilyen megállapodásuk az önkormányzattal?
Milyen marketing, és azon belül kommunikációs eszközöket alkalmaztak eddigi gyakorlatuk során? A jövőben tervezik-e ezek igénybevételét? (Weboldal, Facebook oldal, stb.)

- Kezdettől fogva minden ősszel meghirdetjük a város illetve Nagyhegyes és Hajdúszovát általános iskolái számára gyermekrajz pályázatot. A téma nem csak aktuális, hanem a városhoz, a megyéhez kötődik. Tavaly például a 90 éves gyógyfürdő volt a téma. A gyerekek a fürdő múltjáról, jelenéről és az élményeikről is festettek képeket. A pályázatra 160 rajz érkezett az alkotásokból az Aqua –Palace előterében nyílt kiállítás.  (A gyerekek hely, illetve fürdőtörténetet is tanultak, a gyógyfürdő évfordulója színesebb ünneplést kapott, s remélhetőleg az ideérkező vendégek is gyönyörködtek a kis alkotók rajzaiban.)

A Bocskai Múzeummal közösen kialakítottunk egy Fekete Borbála emlékszobát, ahol a birtokunkban lévő festményeit, grafikáit, illetve azok vázlatait, skicceit állítottuk ki. Tovább akarjuk bővíteni a múzeummal közös tevékenységünket.

Munkánk legjelentősebb eseménye a Fekete Bori-díj átadása és a díjazott művész kiállításának megrendezése. A kiállítás a díjhoz járó jutalom. Ugyanakkor Hajdúszoboszlón egy színvonalas program, amelyből – akár a Kulturális Központ, akár valamelyik üdülő adott helyet – nem csak a város lakossága profitált, hanem az ideérkező érdeklődő vendégek is.

A díjat az a művésztanár kaphatja meg, aki Fekete Borbála szellemiségét tovább örökíti a művészetek gyakorlásában, a tanítványok művészeti nevelésében. A díjat a megyében is számon tartják, szakmai rangja van, ilyenkor városunkra irányul a megye képzőművész társadalmának figyelme. Hajdúszoboszló pedig egy színvonalas kiállítással gazdagodik, amely kivívta már eddig is a város lakosainak figyelmét.

Weboldalunk van, és az eseményeinket a sajtóban publikáljuk.  Együttműködési szerződésünk a Kovács Máté Művelődési Központtal van. Az önkormányzattal pályázatok révén vagyunk kapcsolatban. A megnyert pályázatok szerződései ezt igazolják.

3.      KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLTATÓ IRODA

Hajdúszoboszló Város Önkormányzata európai uniós pályázati támogatással létrehozta az ifjúsági-civil információs és az infomentor irodát. Milyen tapasztalatai vannak az ifjúsági-civil információs és az infomentor irodával kapcsolatban? Igénybe vette-e már a szolgáltatásaikat? Milyen segítséget kaptak a tevékenységük során? Mennyire volt elégedett a szolgáltatásokkal?  A jövőben milyen segítségre lenne szüksége?

- Még nincs nagy tapasztalatunk, de a tájékoztató jellegű anyagaik főként, ami a pályázatokat illeti nagyon jók, és fontosak.
Igényeltünk apróbb tevékenységeket, pl. dokumentum szkennelést. 
Kedvesek, készségesek voltak az iroda dolgozói.  Rendben volt.
A jövőben azt gondoljuk a különböző pályázatok útvesztőiben való eligazításra volna szükségünk, főleg a nyomtatványok kitöltésében, szakkifejezések, s egyéb jogi dolgok értelmezésében. Esetleg aktuális, és spontán ügyekben vagy szolgáltatásokkal kapcsolatos ügyekben lehetnének segítségünkre. (pl. plakát elkészítése, egyszerű meghívó elkészítése, vagy információt kaphatnánk arról, ki végez szállítási vagy egyéb tevékenységet, és mennyiért stb.)   


Honlap